Műanyag hegesztési alapismeretek

MŰANYAG HEGESZTÉS


Műanyag-hegesztésnek azt az eljárást nevezzük, melynek során hőre lágyuló műanyag szerkezeti elemek között hő és nyomás hatására – hozaganyag hozzáadásával vagy anélkül – oldhatatlan kötést hozunk létre.
A félrevezető módon hideg- vagy duzzasztó hegesztésnek nevezett módszerek nem tartoznak ehhez a fogalomhoz, mert ezekben a felületeket oldószerrel feloldják és összeragasztják.

Minden hegesztési folyamat úgy zajlik, hogy a hegesztendő felületek határrétege plasztikus állapotban van. Ott az egymáshoz préselt, hegesztendő alkatrészek láncmolekulái összekapcsolódnak egymással és homogén anyagú kötést hoznak létre.

Alapvetően csak azonos típusú műanyagok hegeszthetők össze egymással anélkül, hogy a színváltozásnak nyoma maradna – pl. PP a PP-vel, és ezen belül is csak azok, amelyek hasonló (egymáshoz közel álló) molekulatömeggel és azonos sűrűséggel rendelkeznek (ennek során a szín nem játszik szerepet). A PE-HD (nagysűrűségű polietilén) és a PE-LD (kissűrűségű polietilén) nem hegeszthetők össze egymással.

Az egyetlen kivétel: a PVC-U (kemény PVC) kitűnő hegesztett kötést képez a PMMA-val (közismerten plexi).

PARTNEREINK