SZABADTÉRI FÜRDŐMEDENCÉK TÉLIESÍTÉSE



„A kormos égből lágy fehérség
szitálja le üres porát.
Dideregve járok ablakodnál
a hófehér nagy úton át.
S amint megyek itt éji órán,
lépésem mégsem hallható,
mert zsongva, súgva, és zenélve
halkan szitál alá a hó.”

 

 

Mit jelent pontosan a téliesítés?
A medence téliesítés a kültéri medencék felkészítése a téli időszakra.
Mi a célja a medence téliesítésének?
A medence téliesítésének két alapvető célja van:
• Segítségével még időben elkerülhető a medencetest és a gépészeti elemek fagyáltali károsodása
• A tavaszi munkálatokat jelentősen megkönnyíti az idejében elvégzett téliesítési folyamat
Elkerülhető-e a medence téliesítés?
A téliesítés folyamata csak abban az esetben kerülhető el, ha a medence teljes vízkészletét az egész téli időszak alatt legalább 5 C° felett tudjuk tartani. Ez nem csak rettentően magas áramköltségekkel jár, de az egyes gépészeti elemekben még így is kár keletkezhet.
A fentiek miatt a medence téliesítésnek elhagyását semmiképp sem javasoljuk, hiszen a medenceüzemeltetés szerves részét képezi ez a folyamat, amennyiben meg akarjuk őrizni az optimális élettartamot és sokáig élvezni szeretnénk kerti fürdőnket.
Mikor szükséges elkezdeni a téliesítés folyamatát?
A víztest felkészítését minden esetben érdemes őszi időszakra ütemezni. Általános megállapításunk alapján azt mondhatjuk, hogy amikor már nem veszik igénybe a medencét, már érdemesek lehetnek az előkészületek.  Amint a medence átlagos napi hőfoka eléri a 15 C°-ot a téliesítést meg kell kezdeni.

1. A MEDENCE SZERKEZETE
A téliesítés szempontjából két medenceszerkezetet kell megkülönböztetni:
• Terepszint alatt rendszerint vasbeton szerkezet, vagy erősített műanyagból kialakított medenceszerkezet;
• Terepszint fölött elhelyezett medenceszerkezet (rendszerint fémlemez műanyag fólia borítással)
Terepszint alatti medencék szerkezete
A medencét körülvevő talaj télen egészen 80 – 100 cm mélységig megfagyhat. Ez a talajréteg terjed, és nyomást gyakorol a medence falára. A vízzel telített medence jobban ellenáll a nyomásnak, így csökken az esetleges szerkezeti károsodás lehetősége. Olyan helyeken, ahol tavasszal aránylag erősen emelkedik a talajvíz szintje, a víz nyomást gyakorol a medence fenekére (esetleg az oldalakra is). A vízzel feltöltött medence ellensúlyozza a talajvíz nyomásának kedvezőtlen hatását.
Terepszint fölötti medencék szerkezete
A fémlemez szerkezetű és műanyag borítású medencéknél a fóliaréteg a víz betöltése után az egyenletes nyomás következtében kisimul. A víz esetleges leengedése után a fólia eltávolodhat a szerkezettől és egyenetlenségek (hullámok, stb.) keletkezhetnek, amelyekre a fagy kedvezőtlen hatással lehet. A leürített medencében a megfagyott fólia keménnyé, rideggé és törékennyé válik.

2. A MEDENCE BELSŐ BURKOLATÁNAK KÁROSODÁSA
A leürített medencék burkolatánál a következő károsodások keletkezhetnek:
- a kerámia burkolatú medencéknél az egyes elemek közötti hézagok (fugák) cement vagy ragasztó alapú anyaga kifagyhat, mivel az anyagban megmaradó vízcseppek térfogatát a fagy megnöveli;
- a fóliás burkolatú medencéknél a fólia élettartama jelentősen csökkenhet, mivel a fólia pórusaiba beszivárgó vízbuborékok megfagynak, és roncsolják a szerkezetet. A fény közvetlen UV sugárzása a fólia elszíneződését eredményezi;
- a műanyag szerkezetű medencéknél hasonló kedvezőtlen jelenségek keletkezhetnek, mint a fóliás burkolatú medencéknél;
- a festékréteggel védett medencéknél a műanyag festékréteg pórusaiba vagy a hajszálrepedésekbe beszivárgó vízbuborékok megfagynak, és roncsolják a festékréteget. A fény közvetlen UV sugárzása a festékréteg elszíneződését okozhatja.

3. A SZERKEZET ÉS A BURKOLAT KÁROSODÁSA ELLENI VÉDEKEZÉS
A medence szerkezete és burkolata legjobban akkor védhető meg, ha a medencéből a víz télen sincs leengedve. A vízfelszín kb. 10 – 20 cm vastagságban megfagyhat. A medence falaira belülről ható nyomás ún. fagytestekkel nyelhető el. Ezek a műanyagból készült súlyozott tartályok 30 cm mélységben bemerülnek a vízbe, így az esetleg keletkező jég teljes keresztmetszetében felveszik a nyomást. A fagytesteket csak a medence bizonyos részeibe kell behelyezni. (A téglalap alakú medencéknek a két egymásra merőleges oldalfalaira, az ovális medencéknél a medence kerületének a felére, stb.)
TIPP: Időnként szükséges ellenőrizni a medence jegét, szükség szerint a fagytestek óvatos megmozgatásával összetörhető a vékony jég, ezzel tehermentesítő a medence fala.

A medence vize vegyszerrel tartósítható, így a következő szezonban sem kell a vizet kicserélni. A vegyszer meggátolja a víz algásodását, megakadályozza a kalciumos eredetű anyagok (vízkő) lerakódását is és tartósítja a medencében lévő fertőtlenítő hatását. A vegyszert a használati utasítás szerint kell adagolni.
A vízzel feltöltött medence felszínét speciális téli műanyag fóliával lehet letakarni, amely tökéletesen lezárja a medencét. Ha a medence télen nincs letakarva, szintén lehet vegyszert és fagytesteket használni.

4. A MEDENCE GÉPÉSZETÉNEK KÁROSODÁSA ELLENI VÉDEKEZÉS
A gépházban vagy aknában telepített kvarchomok töltetű szűrőknél
• A lefölöző edényes (szkimmeres) medencéknél a víz szintjét a szkimmerek alsó pereme alatt kell tartani. A lefölöző edényeket (szkimmereket) le kell üríteni és kiszárítani.
• A feszített víztükrű medencéknél a víz szintjét úgy kell beállítani, hogy a vályúba ne kerüljön víz. A vályút le kell takarni, hogy esővíz vagy hó ne kerüljön a belsejébe. A lefolyókat dugóval kell elzárni. Ezeknél a medencéknél a szűrőtől a medencébe és vissza a víz a földbe fektetett (rendszerint PVC) csővezetékben áramlik. Mivel elkerülhetetlen a talaj megfagyó rétegében (kb. 60 – 80 cm a terepszint alatt) való vezetés (pl. a szkimmerhez), a csőrendszert a szétfagyás ellen védeni kell. A medence falába helyezett befúvóknál a csőrendszer a medence felől dugókkal lezárható, majd a gépházban leüríthető. A padlóösszefolyót nem kell vízteleníteni.
A medence fenekén elhelyezett befúvókat egyes típusoknál el lehet zárni. A csőrendszer kb. 100 cm-rel a terepszint alatt elhelyezkedő részeit nem kell vízteleníteni, és a fenékbefúvókat sem kell elzárni a mélyen elhelyezett csőrendszernél.
A medencéből kiemelhető (rendszerint papír, vagy habszivacs ) szűrőberendezést ki kell emelni és vízteleníteni. A betéteket tisztítani és szárítani kell. A víz felszíne alatt elhelyezkedő csővezetékeket nem kell leüríteni.

5. UTÓIRAT
A téliesítés elsőre bonyolultnak tűnhet, azonban a szakszerűen elvégzett munka hozzájárul a fürdő élettartamának megőrzéséhez, megkímél minket a fáradtságos tavaszi többletmunkától, valamint biztosítja, hogy medencénk még sokáig kellemes kikapcsolódást biztosítson számunkra. Ha mindent jól csinálunk, akár 10 évig is használhatjuk ugyanazt a medencét, ugyanazzal a vízzel. Van rá példa.

PARTNEREINK